Kuliškáčik a hostia čítajú deťom II.oddelenie ŠKD
Kuliškáčik číta deťom v I. B – II. odd. ŠKD
Cieľom tejto každoročnej celoklubovej aktivity ŠKD je rozvoj čitateľskej gramotnosti a s ňou spätej tvorivej činnosti detí. Tento rok bol tematicky zameraný na pripomenutie si 70. výročia založenia našej školy ZŠ Kulíškova: 1952 – 2022.
V našom oddelení som pripravila pre deti zaujímavosti z histórie jej vzniku – prečo nesie ulica a teda aj naša škola názov Kulíškova a ako kedysi vyzerala.
Miloslav Kulíšek (1843 – 1910) bol národno-kultúrny pracovník
Deťom som pripravila posedenie v komornej atmosfére. Priniesli si svoju obľúbenú knižku, prečítali názov a povedali o nej pár slov spolužiakom. Kto si knihu zabudol, vybral si z našej triednej knižnice. Potom som deťom porozprávala príbeh chlapca Miloslava, ktorý žil kedysi dávno. A hoci žil na Slovensku, nesmel sa učiť a čítať knihy v svojom rodnom jazyku – slovenčine. Kvôli tomu, aby bol vzdelaný a mohol šíriť slovenský jazyk, sa dobre učil a čítal knihy. Neskôr ako dospelý človek pomáhal iným slovenským deťom a študentom, ktorí chceli čítať a učiť sa v rodnom slovenskom jazyku. Požičiaval im aj svoje slovenské knihy, ktoré si vtedy nemohli dovoliť kúpiť.
Preto takmer o 100 rokov neskôr nazvali ulicu a školu, kde sa deti učia a čítajú knihy v rodnom jazyku podľa neho – Kulíškova.
Študentkou JSŠ - Jedenásťročnej strednej školy v 50. rokoch 20. storočia bola aj moja mama, pani Molnárová. Vďaka zoznámeniu sa s jej spolužiakmi, som získala fotografie našej školy – ako kedysi vyzerala.
Reflexia detí:
Zaujal ich príbeh a to, že deti nemohli čítať knižky kedy chceli, na rozdiel od dneška.
Všimli si na fotografiách, že niektoré deti kedysi chodili do školy bosé, mali jednoduché oblečenie aj pomôcky, písali iba ceruzkami, nemali perá a farbičky. Napriek tomu do školy rady chodili – aj preto, aby sa naučili čítať knihy. Prváci to porovnali so svojimi možnosťami a tešili sa, že dnešné deti majú knihy a môžu ich čítať kedy chcú. Porozprávali sme sa aj o tom, ako by sa ony správali, keby si niekto nemohol dovoliť mať knihu. Všetky sa zhodli, že by pomohli, tak ako kedysi pomáhal „ujo“ Kulíšek.
Nakoniec deti nakreslili obrázky našej školy, ktoré sme dali na triednu nástenku.
Napísala: Ing, Andrea Benčová, vychovávateľka I. B – II. odd. ŠKD, november 2022
Archívna fotografia: Miloslav Kulíšek (autor Lodger)
zdroj: Slovenská národná knižnica - Literárny archív
Archívne fotografie: škola a študenti JSŠ Kulíškova
zdroj: pán Pavol Šiša (fotografie poskytnutých ním a jeho
spolužiakmi z maturitnej triedy XI.B v r. 1959)
Ďakujem všetkým, ktorí archívnymi materiálmi a poskytnutím fotografií pomohli k uskutočneniu tohto podujatiu.
Andrea Benčová
Školský rok v číslach
35Pedagógov
354Žiakov
2671Vyučovacích hodín
8Krúžkov
120Športových úspechov