13. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI...“ 2022

Dátum: 25. 6. 2022

Z textu  vyzývateľa:

Čo je projekt „Čítajme si...“a prečo práve čítanie Linka detskej istoty prostredníctvom svojej non-stop, bezplatnej a anonymnej celoslovenskej telefonickej linky 116 111 prijíma denne hovory priamo od detí a získava informácie o ich prežívaní a problémoch tak, ako to cítia ony samé. Nie všetky naše hovory sú však iba o krízach, ktoré ohrozujú detský život. Veľká časť je aj o nedostatku pozornosti zo strany dospelých, o osamelosti, o nude, či o nízkej kreativite detí. A nie je práve čítanie - jednou z aktivít, ktoré môžu zmysluplne napĺňať voľný čas, podnecovať obrazotvornosť, rozvíjať fantáziu, obohacovať deťom slovnú zásobu, či pozitívne ovplyvňovať životné hodnoty...? Myslíme si, že áno. Veľa detí číta pravidelne, niektoré menej pravidelne a niektoré len tak povinne, čo musia v škole. V dnešnej pretechnizovanej dobe život prináša deťom a mladým ľuďom veľmi veľa podnetov, ktoré sú zaujímavé, lákavé, poučné... ale, niekedy je tých podnetov až príliš veľa. Môže byť pre deti často ťažké zorientovať sa a vybrať si zmysluplnú činnosť vo chvíľach voľna. Celoslovenský detský čitateľský maratón „ČÍTAJME SI...“ je ďalšou aktivitou Linky detskej istoty, ktorá v spolupráci s knižnicami, školami a klubmi po celom Slovensku, ako i s ďalšími partnermi projektu chce motivovať deti k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc. Sme presvedčení, že čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, že pomáha poznávať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť dieťaťu ponoriť sa do sveta fantázie, či možnosť identifikovať sa s knižnými postavami, ponúka tiež chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou a relaxovať. Umožňuje naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumieť pojmom...

DO AKTIVITY SA ZAPOJILO 180 žiakov zo ZŠ Kulíškova 8, Bratislava. Čítalo sa v ŠKD pod vedením pani vychovávateliek (Mgr. J. Charvátová, PhDr. I. Dolinská, Mgr. M. Bezáková, Mgr. Z. Sabinová, Ing. A. Benčová, Mgr. A. Holečková, p. D. Šamajová) a na II. stupni pod vedením učiteliek SJL (Mgr. Z. Horváthová, Mgr. A. Rišková)

Na úvod nášho podujatia „ČÍTAJME SI...“ 2022  - sme  v krátkosti povedali žiakom o Linke detskej istoty (informácie sme mali v letáčiku Linky), rozprávali sme sa o dostupnosti Linky pomoci pre deti a mládež 116111, kde môžu nájsť pomoc a radu v momente, keď ju budú potrebovať. Linka funguje NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE.

Výsledky celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI...“ 2022 budú vyhlásené v pondelok 27. júna 2022 (po sčítaní počtu detí a mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí sa do čitateľského maratónu zapojili). Vyžrebujú tiež 20 škôl, knižníc či klubov spomedzi zúčastnených, ktoré dostanú knihy, darované Vydavateľstvom Slovart a Linkou detskej istoty. Viac informácií o celom podujatí a jeho výsledkoch nájdete na: www.ldi.sk/podujatia/citajme-si/ a www.facebook.com/LinkaDetskejIstoty / #Čítajmesi

Čo sme čítali? - FOTOGALÉRIA-klik

Petra Nagyová Ďžerengová Klára v Afrike