13. ročník celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI...“ 2022

Dátum: 25. 6. 2022

Z textu  vyzývateľa:

Čo je projekt „Čítajme si...“a prečo práve čítanie Linka detskej istoty prostredníctvom svojej non-stop, bezplatnej a anonymnej celoslovenskej telefonickej linky 116 111 prijíma denne hovory priamo od detí a získava informácie o ich prežívaní a problémoch tak, ako to cítia ony samé. Nie všetky naše hovory sú však iba o krízach, ktoré ohrozujú detský život. Veľká časť je aj o nedostatku pozornosti zo strany dospelých, o osamelosti, o nude, či o nízkej kreativite detí. A nie je práve čítanie - jednou z aktivít, ktoré môžu zmysluplne napĺňať voľný čas, podnecovať obrazotvornosť, rozvíjať fantáziu, obohacovať deťom slovnú zásobu, či pozitívne ovplyvňovať životné hodnoty...? Myslíme si, že áno. Veľa detí číta pravidelne, niektoré menej pravidelne a niektoré len tak povinne, čo musia v škole. V dnešnej pretechnizovanej dobe život prináša deťom a mladým ľuďom veľmi veľa podnetov, ktoré sú zaujímavé, lákavé, poučné... ale, niekedy je tých podnetov až príliš veľa. Môže byť pre deti často ťažké zorientovať sa a vybrať si zmysluplnú činnosť vo chvíľach voľna. Celoslovenský detský čitateľský maratón „ČÍTAJME SI...“ je ďalšou aktivitou Linky detskej istoty, ktorá v spolupráci s knižnicami, školami a klubmi po celom Slovensku, ako i s ďalšími partnermi projektu chce motivovať deti k čítaniu kníh a k pravidelným návštevám knižníc. Sme presvedčení, že čítanie patrí medzi aktivity, ktoré podporujú rozvoj osobnosti dieťaťa a mladého človeka, že pomáha poznávať hodnoty, rozlišovať dobro a zlo, akceleruje rozvoj reči a slovnej zásoby. Vytvára priestor pre tvorivosť, dáva možnosť dieťaťu ponoriť sa do sveta fantázie, či možnosť identifikovať sa s knižnými postavami, ponúka tiež chvíle intimity, možnosť byť sám so sebou a relaxovať. Umožňuje naberať množstvo informácií, inšpirácií, vedomostí, porozumieť pojmom...

DO AKTIVITY SA ZAPOJILO 180 žiakov zo ZŠ Kulíškova 8, Bratislava. Čítalo sa v ŠKD pod vedením pani vychovávateliek (Mgr. J. Charvátová, PhDr. I. Dolinská, Mgr. M. Bezáková, Mgr. Z. Sabinová, Ing. A. Benčová, Mgr. A. Holečková, p. D. Šamajová) a na II. stupni pod vedením učiteliek SJL (Mgr. Z. Horváthová, Mgr. A. Rišková)

Na úvod nášho podujatia „ČÍTAJME SI...“ 2022  - sme  v krátkosti povedali žiakom o Linke detskej istoty (informácie sme mali v letáčiku Linky), rozprávali sme sa o dostupnosti Linky pomoci pre deti a mládež 116111, kde môžu nájsť pomoc a radu v momente, keď ju budú potrebovať. Linka funguje NON-STOP, BEZPLATNE a ANONYMNE. 

Výsledky celoslovenského detského čitateľského maratónu „ČÍTAJME SI...“ 2022 budú vyhlásené v pondelok 27. júna 2022 (po sčítaní počtu detí a mladých ľudí z celého Slovenska, ktorí sa do čitateľského maratónu zapojili). Vyžrebujú tiež 20 škôl, knižníc či klubov spomedzi zúčastnených, ktoré dostanú knihy, darované Vydavateľstvom Slovart a Linkou detskej istoty. Viac informácií o celom podujatí a jeho výsledkoch nájdete na: www.ldi.sk/podujatia/citajme-si/ a www.facebook.com/LinkaDetskejIstoty / #Čítajmesi 

Čo sme čítali? - FOTOGALÉRIA-klik

Petra Nagyová Ďžerengová Klára v Afrike

Barbora Hronská Sníček

Gabriela Futtová Dokonalá Klára

V. Sutejev Rozprávky a obrázky Tri mačiatka

Mariana Grznárová Maťko a Kubko

Monika Marettová Rozprávky z Horského parku

Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov-Kráľ Drozdia brada

Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov - Šalátočka

Školský rok v číslach

  • 35Pedagógov

  • 354Žiakov

  • 2671Vyučovacích hodín

  • 8Krúžkov

  • 120Športových úspechov

Granty a projektyktoré podporili školu

Bratislava Nadačný fond Telekom Nadácia Volkswagen Slovakia Nadácia VÚB NBS Nadácia SPP PPA CONTROLL Nadácia poštovej banky Nadácia Pontis Nadačný fond SE MPC Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Národný projekt MÚ - Bratislava - Ružinov Tesco European Year of Skills EK zast. SR BRATISLAVSKÁ VODÁRENSKÁ SPOLOČNOSŤ Nadácia EKOPOLIS

Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne. Viac info k spracúvaniu cookies.